Mityba turi didelę reikšmę visam mūsų kūnui, tuo pačiu ir mūsų burnos sveikatai. Siekiant turėti sveikus dantis, svarbu žinoti, kokie maisto produktai kenkia bei kurie prisideda prie geros jų būklės. Taigi, apžvelkime penkis maisto produktus kurie aktyviai gerina mūsų burnos sveikatą, bei kurie, deja, ją žaloja.
Produktai kurie gerina burnos sveikatą:
1. Kakava
Kakavoje esantys polifenoliai sėkmingai žudo burnos ertmę veikiančias bakterijas bei lemia mažesnę tikimybę apnašoms ant dantų atsirasti. Kaip žinome, šokoladas dažnai įvardijamas kaip paguodos ar nesveikas maistas, tačiau grynas šokoladas be pridėtinio cukraus gali padėti išvengti dantų ėduonies. Šokolade esantys polifenoliai padeda palaikyti pakankamą burnos ertmėje esančių gerųjų bakterijų kiekį, tuo pačiu mažina dantų apnašų atsiradimo tikimybę. Taigi, jei norisi užkrimsti ko nors saldaus, rekomenduojame valgyti juodą šokoladą, kurio sudėtyje būtų kuo daugiau kakavos.
2. Žole maitinamų gyvulių pieno produktai
Žole maitinamų gyvulių pieno produktai yra gausūs vitaminu K2. Vitaminas K2 padeda išlaikyti sveiką mūsų burnos mikrobiotą (gerųjų bakterijų kiekį), mažina riziką dantų eduoniui atsirasti bei skatina remineralizaciją, kuomet dantys yra aprūpinami reikiamais mineralais, kurie būtini, kad mūsų dantys būtų kuo sveikesni.
3. Riebi žuvis
Riebioje žuvyje gausu vitamino D, kuris mažina dantų ėduonies riziką. Vitaminas D veikia kartu su vitaminu A ir K2, aprūpina dantis kalciu, stiprina dantų emalį. Omega 3 riebalų rūgštys palaiko gerą dantenų būklę bei gali sumažinti tikimybę periodontitui (dantenų uždegimui) atsirasti. Rekomenduojame į savo mitybos racioną įtraukti kuo daugiau riebios žuvies, tokios kaip tunas, lašiša ar upėtakis, nes šios savo sudėtyje turi daug vitamino D bei omega 3 riebalų rūgščių.
4. Lapinės daržovės
Lapinės daržovės padeda burnai išskirti daugiau gerųjų bakterijų, kurios mažina nitratų-nitritų kiekį. Daržovės yra prebiotikai, kurie yra svarbus maistas mūsų burnoje gyvenančioms gerosioms bakterijoms. Tamsesnės spalvos lapinės daržovės yra pačios naudingausios mūsų dantims, jose apstu remineralizacijai svarbių mineralų. Tai daržovės kaip lapiniai kale kopūstai, špinatai, ropė, rukula.
5. Greipfruktai ir apelsinai
Šiuose vaisiuose apstu vitamino C, kuris stipirina burnos kraujagysles bei jungiamuosius audinius. Nors rūgštūs produktai gali kenkti dantims, jų vartojimas saikingai gali turėti didelę naudą. Vitaminas C padeda išlaikyti sveikas dantenas, slopinant susidariusį dantenų uždegimą.
Dabar aptarsime maisto produktus, kurie kenkia mūsų burnos sveikatai.
1. Krekeriai
Angliavandeniai randami krekeriuose yra greitai skaidomi burnoje, kas sąlygoja cukraus susidarymą burnos ertmėje, bei tinkamą maistą blogosioms bakterijoms misti. Kol bakterijos maitinasi burnoje esančiu cukrumi, jos išskiria rūgštį, kuri kenkia dantims ir sąlygoja dantų eduonį. Rekomenduojame vietoje krekerių rinktis užkandžius, savo sudėtyje turinčius mažiau angliavandenių ir daugiau riešutų, sėklų..
2. Džiovinti vaisiai
Džiovinant vaisius iš jų yra pašalinamas vanduo, taigi liekame su džiovinta karamele, kurioje esantis cukrus maitina blogąsias bakterijas gyvenančias mūsų burnoje. Švieži vaisiai savo sudėtyje turi daug vandens, taiga jie yra labiau palankūs mūsų burnos sveikatai.
3. Saldūs gazuoti gėrimai
Tikriausiai beveik visi žinome, kad saldūs gazuoti gėrimai jokios naudos mūsų sveikatai neatneša. Didelis cukraus kiekis, didelis rūgštingumas (dažniausiai pH yra 2-3), daro didelę žalą mūsų dantims. Šių gėrimų vartojimas didina riziką dantų eduoniui, dantenų uždegimui pasireikšti, bei burnos mikrobiotai sutrikti. Todėl jei negalite atsisakyti šių gėrimų, rekomenduojame gėrimą išgerti per trumpesnį laiką, nelaikant skysčio ilgą laiką burnoje, taip pat iš karto po gėrimo atsigerti vandens. Išgerus gėrimą palaukite 45minutes ir tik tada plaukite dantis.
4. Kombučia
Kombučia – natūraliai fermentuotas arbatos gėrimas, kuriame gausu probiotikų, organinių rūgščių, virškinimo fermentų ir antioksidantų. Dauguma kombučios gaminių savo sudėtyje turi labai daug pridėtinio cukraus ir savo sudėtyje neturi gerųjų bakterijų, kurios padeda kovoti su uždegimais. Norint rasti kuo sveikesnį šio gerimo variantą, atkreipkite dėmesį į cukraus kiekį, bei žinoma, naminę kombučią galite pasidaryti ir patys, namie.
5. Pupelės ir ankštinės daržovės
Fitino rūgštis esanti pupelėse ir ankštinėse daržovėse jungiasi su kalciu, forforu, vitaminu D bei magniu, neleidžiant dantims jų pasisavinti. Norint pašalinti fitino rūgštį iš daržovių, prieš vartojimą jas reiktų palaikyti vandenyje per naktį, na, o atsikėlus ryte vandenį nupilti.
Linkime tausoti savo dantis ir visą bendrą sveikatą, turėti sveiką ir subalansuotą mitybą, užsiimti fizine veikla ir kuo daugiau šypsotis!
Šaltinis: https://www.healthline.com/health-news/foods-for-great-oral-health-5-to-eat-and-5-to-avoid