Tarpdančių valymas
Tarpdančiuose kaupiasi apie 60% dantų apnašų, kurios savaime nenusivalo (palyginus su lygiaisiais dantų paviršiais, kuriuos mes nuvalome dantų šepetėliu. Dienos metu nuo lygiųjų paviršių apnašos taip pat nusivalo liežuvio ir skruostų pagalba.)
Tarpdančių valymo priemones reikia naudoti vakare prieš dantų valymą su šepetėliu ir dantų pasta. Rekomenduojama tarpdančiu valyti kiekvieną vakarą.
Tarpdančių siūlas. Tarpdančių siūlas skirtas mažesniems tarpdančiams priekinių dantų srityje.
Kaip naudoti tarpdančių siūlą?
- Atsiplėškite apie 30-50 cm siūlo.
- Apvyniokite jį aplink vidurinius pirštus.
- Tvirtai laikydami įveskite į tarpdantį.
- Kai siūlu pasiekiate dantenas išlenkite jį C raidės forma aplink dantį ir braukdami paviršiumi kelkite aukštyn.
- Nuvalykite abu greta esančius dantų paviršius.
- Išvalę kelis tarpdančius, prastumkite siūlą , kad vis valytumėte su švaria siūlo dalimi.
Tarpdančių šepetėliai.Skirti didesniems tarpdančiams prie krūminių, prieškrūminių dantų arba prie protezuotų dantų.
Kaip naudoti tarpdančių šepetėlius?
- Naudokite teisingo dydžio šepetėlį, kurio šereliai užpildytų tarpdančių ertmes.
- Šepetėlis turi būti įkišamas į tarpdantį įstrižai ir ištraukiamas, valant turi jaustis lengvas veržimas.
- Po kiekvieno danties valymo šepetėlį nuplauti tekančiu vandeniu.
Specialios paskirtis tarpdančių siūlas su pakietintu galiuku (superfloss).Skirtas valymui prie breketų, retencinės vielos, po odontologinio gydymo, protezuotiems dantims.
Kaip naudoti?
Įvedame į tarpdantį pakietintą siūlo dalį, kaip tarpdančių šepetuku vedame iki siūlo išplatėjimo ir valome kaip su paprastu tarpdančių siūlu.
Dantų šepetėliai
Kasdienai reikia naudoti minkštą dantų šepetėlį. Po dantų rovimo ar kitų operacijų rekomenduojama naudoti itin minkštą dantų šepetėlį. Dantų šepetėlį keisti būtina kas 3 mėnesius, dažniau jeigu jis susidėvi ankščiau arba persirgus infekcinėmis ligomis.
Būtina dantis valyti ryte praėjus 15-30 min. po valgio ir vakare prieš miegą. Jeigu po valgio iki dantų valymo nesigauna išlaukti 15-30 min., būtina prieš valymą burną praskalauti vandeniu arba valyti dantis prieš pusryčius.
Dantis reikia valyti 3-5 minutes su dantų šepetėliu ir dantų pasta.
Kaip valyti dantis?
- Pradedame nuo šluojamųjų judesių. Valomieji judesiai turėtų būti nuo dantenų link dantų krašto, laikant šepetėlį nukreiptą į danteną 45° kampu. Valome prisilietus prie dantenos tiek iš išorės, tiek iš vidaus.
- Sekantis etapas yra dantų vagelių valymas, dantų šepetėlio šerelius nukreipiant į dantų vageles.
Vieno danties šepetėliai
Sunkiai prieinamose vietose ir nešiojant breketus ar kitus ortodontinius aparatus rekomenduojama kiekvieną vakarą naudoti vieno danties šepetėlį.
Profilaktiškai rekomenduojama naudoti vieno danties šepetėlį bent kas antrą vakarą. Naudoti jį galima vietoje paprasto dantų šepetėlio ar po jo. Valyti galima ir be pastos.
Kaip valyti?
- Dantų šepetėlis nukreipiamas į dantį ir pasukamas tokiu kampu, kad išvalytų toliau nuo danties vidurio esantį danties paviršių, stengiamės, kad šereliai patektų po dantena ir į tarpdantį.
- Pradedame nuo viršaus ir lengvai spaudžiant pereiname link kandamojo krašto.
Dantų pastos
Dantų pastą geriausiai keisti į kitą pasibaigus vienai, kad dantys gautų skirtingų koncentracijų veikliųjų medžiagų. Ant dantų šepetėlio dantų pastos dedama žirnelio dydžio kiekį – nuo didesnio dantų pastos kiekio rezultatas nebus geresnis.
Dantų pastos sudėtis.
Svarbu yra suprasti dantų pastos sudėtį. Joje turėtų būti nuo 1450 ppm fluoro, kuris apsaugo dantis nuo ėduonies. RDA – pastos abrazyvumas – iki 60.
Skirtingų rūšių dantų pastos.
Dantų pastos būna:
- Mažinančios dantų jautrumą. Tokios pastos sudėtyje turi nors vieną iš šių medžiagų – kalio citrato, kalio nitrato, kalio chlorido, kalio pirofosfato, fluorido, stroncio chlorido.
- Priešuždegiminės ir antibakterinės. Šios pastos sudėtyje turi augalinių ekstraktų, eterinių aliejų, vitaminų A, E, C, natrio fluorido, natrio monofosfatų, aminofluorido, fluorinolio.
- Balinamosios. Balinančios dantų pastos sudėtyje gali turėti karbamido peroksido, daugiau abrazyvumo – pirofosfatų, polidonų, papainų, sodos. Kasdieninėje pastoje abrazyvumas būna iki 60 RDA, balinamojoje – nuo 60 RDA. Balinančias dantų pastas galima naudoti 2 savaites kas 3 mėnesius, arba 2-3 kartus per savaitę, kad nepažeisti dantenų ir dantų emalio. Balinamosios pastos nebalina dantų, o nuvalo pigmentinį apnašą, kuris susidaro nuo kavos, arbatos, rūkymo, vartojant tam tikru vaistinius preparatus ar papildus (pvz, geležį) ir nuo kitų dažančių maisto produktų ar gėrimų.
Apnašas mažinančių dantų pastų nėra – apnašas galima nuvalyti tik mechaniniu būdu. Dantų pastos yra pagalbinė priemonė, aprūpinanti dantis veikliosiomis medžiagomis. Būtina dantis valyti taisyklingai, nes jeigu dantys ir tarpdančiai nebus taisyklingai mechaniškai išvalyti – veikliosios medžiagos negalės prasiskverbti į dantų audinius.
Liežuvio valymas.
Liežuvį svarbu valyti kiekvieną vakarą, nes ant jo kaupiasi apnašos. Kuriose yra mikroorganizmų sukeliančių dantų ir dantenų ligas. Valant liežuvį sumažės nemalonus burnos kvapas ir apnašos mažiau kaupsis ant dantų paviršių.
Liežuvio valikliai
- Galima valyti paprastu dantų šepetėliu (turėti atskirą);
- Specialiu liežuvio valikliu.
Kaip valyti liežuvį?
- Perbraukti keletą kartų nuo liežuvio šaknies link liežuvio galiuko.
- Šepetėlį ar grandiklį nuplauti ir pakartoti dar keletą sykių.
Irigatorius
Burnos irigatorius – tai papildoma burnos priežiūros priemonė.
Ši priemonė skirta dantenų masažams, papildomam tarpdančių valymui, esant suprotezuotiems dantims tiltiniais protezais, implantais. Irigatorius palengvina dantų valymą prie nenuimamų ortodontinių prietaisų, tokių kaip breketai. Svarbu įsidėmėti, kad burnos irigatorius yra tik papildoma burnos priežiūros priemonė – tarpdančių valymo su šepetėliu ir siūlu irigatorius neatstoja.
Kaip naudoti burnos irigatorių?
Svarbu nukreipti irigatorių 45° kampu ir nenustojant vesti palei danteną kol pasiekiama tarpdantį. Pasiekus tarpdantį nukreipiame srovę tiesiogiai į jį ir vėl vedame po dantenomis. Tokį procesą reikia atlikti tiek iš priekio, tiek iš vidaus.
Skalavimo skysčiai
Skalavimo skysčiai būna profilaktiniai ir gydomieji. Profilaktiniai naudojami, kad papildomai aprūpinti dantis mineralais ir suteikti gaivų burnos kvapą. Gydomieji naudojami burnos gleivinei gydyti esant dantenų kraujavimui, dantenų uždegimui, stomatitui ir pan.
Profilaktiniai skalavimo skysčiai sudėtyje turi: fluoro, cinko, natrio, fenolio, vario delmopinolio, sangvinarino, eterinių aliejų, mažos koncentracijos chlorheksidino (iki 0,06%), =oleli7 ekstraktų. Šiuos skysčius galima naudoti pastoviai, tačiau didelio poveikio dantų bei dantenų sveikatai jie nedaro. Tik taisyklingai mechaniškai išvalius dantis, dantų skysčio veiksmingumas yra apie 2% geresnis, nei skalaujant vandeniu po dantų valymo su pasta.
Antibakteriniai gydomieji skalavimo skysčiai sudėtyje turi 0,12% chlorheksidino, po chirurginių intervencijų ir prieš jas rekomenduojama 0,20% chlorheksidino. Taip pat gali būti ir kitos veikliosios medžiagos: aleksidinas, oktenidas, heksetidinas, piperazino derivatai, benzalkonio chloridas, benzetonio chloridas, sangvinarinas.
Tokius skysčius rekomenduojama naudoti iki 2 sav. Naudojimą galima kartoti po 2-3 mėn. Pastovus naudojimas gali patamsinti dantis, preparatas gali tapti neveiksmingas dėl gleivinės pripratimo prie veikliųjų medžiagų.
Esant sausai burnos gleivinei rekomenduojama naudoti skysčius sudėtyje turinčius ksilitolio.
Skalavimo skysčiai sudėtyje neturėtų turėti alkoholio, nes alkoholis dirgina burnos gleivinę ir blokuoja veikliųjų medžiagų prasiskverbimą į audinius.
Kaip naudoti burnos skalavimo skystį?
- Perskaityti instrukciją ir įsitikinti ar reikia skiesti skalavimo skystį su vandeniu.
- Skalauti mažiausiai 30 sekundžių.
- Išspjauti ir neskalauti vandeniu.
- 30 min. nevalgyti, negerti.
Parengė: burnos higienistė Erika Volochovičiūtė